Pátek, 3 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeBiznisPoistka na blbosť“ vás vytiahne z problému. Za akú cenu ju dojednáte?

Poistka na blbosť“ vás vytiahne z problému. Za akú cenu ju dojednáte?

Kamarát sa chváli novým notebookom, vám ale nanešťastie vypadne z ruky hrnček s kávou. Káva sa vyleje na klávesnici a potom prestane fungovať. Ponúknete kamarátovi, že opravu zaplatíte sami. S poistením zodpovednosti ju ale platiť vo väčšine prípadov nemusíte.

Keď niekomu spôsobíte škodu, napríklad s už spomínaným notebookom, musíte ju uhradiť. A to isté platí, keď niekomu škodu spôsobí vaše dieťa alebo zviera. Stačí, aby váš potomok v predajni preklopil stojan s krehkým tovarom a škoda je na svete. Jej náhrada môže byť rádovo sto korún, ale aj státisícov – keď sa vám podarí rozbiť napríklad umelecké dielo. Presne pre tieto prípady si ľudia dojednávajú poistenie občianskej zodpovednosti. Ľudovo sa jej tiež hovorí poistka na blbosť.


Dohodnite si poistku na blbosť.


Poistenie zodpovednosti občana kryje len neúmyselné škody
Dôležité ale je, aby spôsobená škoda bola neúmyselná. Pre prípady úmyselného poškodenia cudzej veci vás (žiadne) poistenie naozaj nekryje.

Pokiaľ je však škoda spôsobená neúmyselne, poistenie vás podrží. Nezáleží pritom na tom, či ju spôsobíte vy, vaše dieťa alebo domáci maznáčik. Poistenie sa vzťahuje na všetkých členov domácnosti.

Krytie nielen pre prípad ujmy na majetku
Poistenie občianskej zodpovednosti vás kryje nielen v prípade, že spôsobíte škodu na majetku. Chránení ste aj v situáciách, keď spôsobíte niekomu ujmu na zdraví. Napríklad na bicykli nešťastnou náhodou zrazíte chodca, ktorý musí byť následne ošetrený a zostane doma 14 dní na nemocenské. Tým mu klesne príjem a rozdiel po vás bude chcieť doplatiť. Prípadne od vás môže požadovať regres aj zdravotná poisťovňa, ktorá jeho ošetrenie bude preplácať lekárskemu zariadeniu. Aj také prípady poistenia pokryje. Rovnako sa poistenie vzťahuje na nutnú právnu ochranu vašej osoby.

U niektorých poisťovní, napríklad u Kooperatívy, sa poistenie vzťahuje aj na škody spôsobené na prenajatom vozidle od komerčného subjektu. U takto požičaných vozidiel je často dojednaná aj spoluúčasť z havarijného poistenia a práve túto spoluúčasť je možné z poistenia zodpovednosti uhradiť.

Cena „poistky na blbosť“ je pár stoviek ročne
Cena poistky na blbosť nie je nijako vysoká. Väčšinou sa platí ročne a vyjde na niekoľko sto korún – konkrétna čiastka záleží na tom, akú variantu zvolíte, tie najlacnejšie začínajú okolo 500 Sk. Čím vyššie poistné limity vyberiete, tým je samozrejme poistenie drahšie.

Výhodou tiež je, že vás poistenie kryje nielen na území Českej republiky, ale aj v zahraničí. Najmä v západnej Európe bývajú náklady na liečenie vysoké – bežne až rádovo niekoľko miliónov. Poistenie je teda dobré mať aj pri cestách do zahraničia, napríklad keď idete lyžovať do Álp. A ak budete na zimnú dovolenku cestovať autom, nezabudnite na PZP!

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články