Pátek, 3 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeBiznisPodnikanie a financie: Ako peniaze pre podnikanie získať a ako si vyplatiť...

Podnikanie a financie: Ako peniaze pre podnikanie získať a ako si vyplatiť peniaze z vlastnej firmy?

Jedným z najväčších hnacích motorov na začatie podnikania je vidina finančnej nezávislosti. K tej však vedie pomerne dlhá cesta, ktorá sa väčšinou nezaobíde bez vstupných investícií. Ako teda peniaze pre podnikanie získať a akým spôsobom si ich vyplatiť z vlastnej firmy?

Ako podnikanie financovať
Len máloktoré podnikanie nevyžaduje peniaze do začiatku. Financie však nepotrebujú len začínajúci podnikatelia na rozjazd svojho podnikania, ale aj skúsení podnikatelia, ktorí peniaze investujú do rozvoja svojej spoločnosti. Ako teda získať peniaze na rozjazd alebo rozvoj svojho podnikania? Možností existuje hneď niekoľko.

Jednotlivé zdroje financovania majú svoje výhody aj nevýhody. Poďme si ich teda v skratke priblížiť.

Vlastné zdroje
Ak ste si našetrili peniaze z predchádzajúcej práce alebo máte dostatok finančných prostriedkov na sporiacom účte, ponúka sa financovanie podnikania vlastnými zdrojmi.

Nespornou výhodou je, že sa nikomu nezodpovedáte a nikomu nič nedlžíte. Nevýhodou naopak samozrejme je, že môžete o našetrené peniaze ľahko prísť. Podľa prieskumov je financovanie podnikania prostredníctvom vlastných zdrojov najčastejším spôsobom u ľudí, ktorí zakladajú startupy.

Pôžička od rodiny alebo priateľov
Ďalšou možnosťou je požičať si peniaze od rodiny alebo priateľov. Je pravdepodobné, že sa so svojimi blízkymi dohodnete na nižšom úroku, než ktorý ponúkajú banky, alebo dokonca na nulovom úroku. Pokiaľ však nechcete pôžičkou ohroziť dobré vzťahy, mali by ste vždy uzavrieť písomnú zmluvu.

Pre svoj podnikateľský zámer môžete získať svoju rodinu alebo priateľov.

Pôžička od banky
Podnikateľské úvery sú podľa štatistík najčastejším typom financovania podnikania. Medzi kľúčové výhody podnikateľského úveru patrí bezpečnosť aj vopred dané podmienky.

Na druhú stranu pre niektorých podnikateľov nemusí byť vôbec ľahké bankovú pôžičku získať. Zatiaľ čo v prípade už fungujúcich úspešných firiem je získanie úveru pomerne jednoduché, od začínajúcich podnikateľov banky vyžadujú celý rad dokumentov, aby dokázali vyhodnotiť, že sa im požičané financie vrátia.

Ako získať podnikateľský úver?
Základným predpokladom pre získanie úveru na podnikanie je bezdlžnosť žiadateľa, čistý trestný register a tiež kvalitne spracovaný podnikateľský plán. Platí, že čím je podnikateľský plán reálnejší a prepracovanejší, tým väčšiu šancu má podnikateľ, že pôžičku od banky získa.

Banky tiež prihliadajú na to, či podnikateľ o pôžičku na rozjazd podnikania žiada sám, alebo so spolužiadateľom, pričom uprednostňujú žiadosti so spolužiadateľom alebo rovno niekoľkými spolužiadateľmi.

Crowdfunding
Za crowdfunding sa považuje spôsob financovania, pri ktorom viac ľudí prispieva menším finančným obnosom k vybraniu cieľovej sumy. Často sa financie vyberajú prostredníctvom crowdfundingových platforiem, ako je napríklad Kickstarter, GoFundMe alebo HitHit.

Peer-to-peer financovania
Ľudia požičiavajú ľuďom. Aj týmito slovami je možné priblížiť peer-to-peer financovanie, ktoré spočíva v tom, že si podnikateľ cez online platformu požičia peniaze od bežných ľudí za vopred dohodnutý úrok. Výhodou je nižší úrok ako v banke, ale nevýhodou je naopak nutnosť splácať peniaze každému veriteľovi individuálne.

Startupové súťaže a podnikateľské inkubátory
Ďalšou možnosťou je získanie peňazí na rozjazd podnikania v niektorej zo startupových súťaží (T-mobile rozjazdy, Nápad roka, Creative Business Cup, Seedstars World atď.). Pomôcť vám môže aj niektorý z podnikateľských inkubátorov, ktorý podnikateľom s inovatívnymi projektmi ponúka pomoc prostredníctvom svojich služieb. Umožní vám napríklad zadarmo využívať vlastné kancelárie alebo vám zariadi školenia s odborníkmi.

Súkromný investor
Svoje podnikanie môžete financovať aj prostredníctvom investora alebo investorov. Počítajte však s tým, že investori budú za svoje vložené peniaze požadovať podiel v spoločnosti alebo na zisku. Investor vám však môže pomôcť nielen s financiami, ale vďaka svojim znalostiam a kontaktom môže posunúť vaše podnikanie míľovými krokmi vpred.

Dotácia
V neposlednom rade môžete využiť niektorý z dotačných programov. Podnikatelia majú možnosť získať dotácie nielen od Európskej únie, ale aj napríklad od jednotlivých krajov alebo obcí. Myslite však na to, že získanie dotácií nie je vôbec jednoduché a väčšinou je spojené s množstvom papierovania.

Ako si z vlastnej firmy vyplatiť peniaze
Firma sa úspešne rozbehla a vy si chcete vyplatiť z firmy peniaze? Pozrite sa, ako to môžete urobiť legálnou cestou.

Podiel na zisku
Jednou z najjednoduchších ciest je vyplatenie peňazí prostredníctvom podielu na zisku (dividendy). Väčšinou sa však podiel zo zisku vypláca iba raz za rok a je dôležité myslieť na to, že sa podiel zo zisku vo forme dividend daní hneď dvakrát.

Vyplácanie peňazí z vlastnej firmy môže byť zložitejšie, než si myslíte.

Zamestnanie vo vlastnej firme
V prípade spoločností s ručením obmedzeným môžu konatelia alebo spoločníci pracovať pre vlastnú firmu a poberať plat ako zamestnanci.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články