Pátek, 24 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyFunkčnosť oceľovej výstuže v stavebníctve

Funkčnosť oceľovej výstuže v stavebníctve

Na konštrukcii sa používa veľké množstvo druhov kovu, ale obzvlášť dôležitá je oceľová výstuž. Tento typ materiálu sa vyrába vo forme kovových tyčí rôznych priemerov a dĺžok.

Hlavnou funkciou tyčí je prerozdeliť zaťaženie, spevniť rôzne vrstvy betónu a vykonávať funkciu vystuženia akéhokoľvek typu železobetónových konštrukcií. Vzhľadom na vlastnosti modernej konštrukcie možno len hádať, aký veľký dopyt majú oceľové armatúry po celom svete! Je nepostrádateľným prvkom pri stavbe plotov, schodísk, základov, stropov a akéhokoľvek typu stavieb.

Vlastnosti výroby oceľových výstuží

Pri výrobe oceľovej výstuže sa zvyčajne používa metóda valcovania za tepla. Všetko to začína príchodom zliatiny do továrne, kde je odoslaná a prebehne dôkladná kontrola kvality. Kontrola surovín je veľmi dôležitá etapa, ktorú netreba zanedbávať. To umožňuje vytriediť chybnú oceľ, ktorá by mala negatívny vplyv na hotový výrobok.

Prvky, ktoré spĺňajú stanovené normy, sa posielajú na ďalšie spracovanie, kde sú umiestnené v špeciálnej nádobe určenej na tavenie kovov. Oceľ sa potom nechá nejaký čas vytvrdnúť. Potom sa opäť zahreje, zvlní a zroluje. Poslednou fázou je chladenie. Je veľmi dôležité, aby kov správne vychladol, preto sa hotové výrobky skladujú v špeciálnych chladiacich komorách. Nakoniec produkty prechádzajú ďalšou kontrolnou kontrolou, po ktorej sú transportované do skladu, odkiaľ sú expedované k zákazníkom.

Druhy oceľových výstuží

Armatúry sa vyznačujú mnohými parametrami – v závislosti od účelu použitia, úrovne zaťaženia, priemeru, typu ocele, pružnosti, plasticity atď. Všetky tieto kritériá je potrebné vziať do úvahy, aby ste si vybrali produkt, ktorý spĺňa vaše požiadavky.

Vo väčšine prípadov má klasifikácia nasledujúcu formu:

Montážne kovanie – môže mať hladký, drážkovaný alebo kosákovitý profil. Slúži na rovnomerné rozloženie záťaže na jednotlivé tyče.

Konštrukčné – položené cez pracovnú armatúru na vytvorenie mriežky. Pomáha rozložiť zaťaženie v doskách, stĺpoch, klenbách atď.

Pracovná je vždy zvlnená a plní funkciu základne vo vnútri betónovej dosky, ktorá je vystavená vonkajšiemu a vnútornému zaťaženiu.

Ankerna – zvyčajne hovoríme o tenkých a hladkých tyčiach, ktoré sa často používajú na stavbu základov.

Každá z uvedených odrôd má určité technické vlastnosti, ktoré by sa mali brať do úvahy pri výbere stavebného materiálu.

Previous articlePlatina
- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články