Vysokozdvižný vozík (VZV) je neoddeliteľnou súčasťou každého skladového priestoru. Umožňuje presun ťažkých paliet nielen v rámci priestoru, ale aj do rôznych výškových úrovní, vďaka čomu je možné využívať skladové priestory omnoho efektívnejším spôsobom. S používaním vysokozdvižných vozíkov sa však spájajú aj isté riziká. Minimalizovať ich pomáhajú niektoré bezpečnostné postupy, ktorých dodržiavaním sa vyhnete riziku vzniku nehôd a zranení.
Vysokozdvižný vozík, rovnako ako aj elektrický vysokozdvižný vozík sú skvelými pomocníkmi, ak však chceme, aby nám naozaj slúžili, musíme sa o ne zodpovedne starať. Koniec-koncov, ide o pracovný stroj ako každý iný, preto je pochopiteľné, že si vyžaduje osobitnú pozornosť. Správna starostlivosť o vysokozdvižný vozík si vyžaduje niekoľko samostatných krokov, ktoré by ste, najmä pri každodennom používaní VZV nemali zanedbávať. O aké kroky ide?
1. Školenie a certifikácia
Prvým a najdôležitejším krokom k bezpečnej práci s vysokozdvižnými vozíkmi je správne zaškolený personál. Zamestnanci, ktorí pracujú ako operátori vysokozdvižných vozíkov (ďalej len VZV), musia byť podrobne oboznámení nielen s prevádzkou týchto zariadení, ale aj s pravidlami bezpečnosti a bezpečnými postupmi, ktoré je nutné dodržiavať pri manipulácii s nákladom. Takéto školenie by malo byť pravidelné a zahŕňať by malo aj rôzne odborné kurzy zamerané na zdokonaľovanie už nadobudnutých skúseností.
2. Každodenná kontrola a údržba
Pred každým použitím by mal vysokozdvižný vozík prejsť dôkladnou kontrolou. Operátor by mal zakaždým skontrolovať najmä brzdy, svetlá a hydraulické systémy s cieľom včas odhaliť prípadný problém a vyhnúť sa tak riziku nehody či zranenia. V prípade, že kontrolou operátor zistí isté nedostatky, je povinný hlásiť ich svojmu nadriadenému a vyhnúť sa manipulácii s VZV až do momentu, kým technik vzniknuté poškodenie úplne neodstráni.
3. Maximálna nosnosť a správna manipulácia
Pri manipulácii s vysokozdvižným vozíkom je dôležité dodržiavať maximálnu nosnosť, nakoľko môže prekročenie kapacity viesť k vážnym nehodám. Operátor sa okrem toho musí riadiť aj pravidlami správnej manipulácie s nákladom. Znamená to, že pri zdvíhaní alebo spúšťaní palety musí dbať na rovnomerné rozloženie hmotnosti s cieľom stabilizovať náklad a vyhnúť sa tak jeho znehodnoteniu či prípadným nehodám.
4. Dopravné cesty a prostredie
Pracovné prostredie, v ktorom sa vysokozdvižný vozík používa, by malo byť dobre osvetlené, čisté a riadne označené. Dopravné cesty by mali byť jasne vymedzené, a rovnako vyznačené by mali byť aj koridory určené pre chodcov. Operátori by mali byť oboznámení so všetkými potenciálnymi nebezpečenstvami a opatrní by mali byť najmä v tzv. rizikových zónach, ktoré sú typické častejším vznikom nehôd.
5. Rozvážna a zodpovedná jazda
Vysokozdvižný vozík je pracovný stroj, ktorý si vyžaduje rovnako rozvážnu a zodpovednú jazdu ako samotné auto. Operátori by preto mali voliť primeranú rýchlosť a tak ako na ceste, aj v skladových priestoroch by mali vedieť predvídať. Rýchla jazda a náhle, neuvážené manévre môžu viesť k prevráteniu VZV a k zbytočným kolíziám.
6. Bezpečné parkovanie
Pri parkovaní VZV by mali byť dodržané všetky predpisy a bezpečnostné smernice. Operátor by mal zabezpečiť, aby VZV odparkoval na bezpečnom mieste a zabezpečil ho proti neoprávnenému použitiu.
7. Komunikácia a spolupráca
V prostredí, kde sa používajú VZV, je dôležitá aj komunikácia a spolupráca medzi operátormi a zvyškom zamestnancov. Dôležité je, aby všetci poznali svoje úlohy a zodpovednosti, čím spoločne prispievajú aj k zvýšeniu bezpečnosti pracovného prostredia.
Bezpečnosť pri používaní vysokozdvižných vozíkov je kľúčovou prioritou. Okrem pravidelných školení k nej môže výrazným spôsobom prispieť aj zodpovedná údržba. Výsledkom je minimalizácia rizika vzniku nehôd a zranení, ktoré by mohli výrazným spôsobom skomplikovať prácu v skladových priestoroch.