Tohtoročný október sa niesol v znamení výrazného zvyšovania úrokových sadzieb hypoték. Na začiatku novembra prekvapila ČNB nečakaným navýšením základnej úrokovej sadzby o 1,25 percentuálneho bodu na 2,75 percenta. Hypotéky tak budú nevyhnutne ďalej zdražovať a pre niektorých klientov to môže znamenať problémy. Za predpokladu, že sa úrokové sadzby v budúcom roku vyšplhajú na 4,5 %, vzrastie pri hypotéke na 2,5 milióna korún dohodnutej v polovici roku 2017 s päťročnou fixáciou splátka o tretinu.
Počas tohto októbra došlo prakticky každé dva až tri dni v nejakej banke k navýšeniu úrokových sadzieb pri hypotékach. Výnimkou pritom nebol ani opakovaný rast sadzieb v priebehu jedného mesiaca v rovnakej banke. Jedným z dôvodov pre stabilný rast úrokových sadzieb hypoték sú ceny takzvaných úrokových swapov. Od nich je možné do istej miery odvodzovať cenu zdrojov pre banky a ich ceny už viac ako rok priebežne rastú.
Na začiatku novembra však banková rada ČNB pristúpila už k štvrtému tohtoročnému zvýšeniu dvojtýždňovej repo sadzby, a to o 125 bázických bodov na 2,75 %, čo predčilo všetky predikcie.
„ČNB doslova šokovala. Zmena základnej úrokovej sadzby o 1,25 percentuálneho bodu je treťou najväčšou zmenou v histórii. Vďaka tomuto kroku sme sa dostali na repo sadzbu, ktorú sme naposledy mali pred 13 rokmi,“ komentuje rozhodnutie bankovej rady ČNB David Eim, podpredseda predstavenstva Gepard Finance.
Z pohľadu hypotekárnych úverov sa jedná o zlú správu. Hypotéky budú nevyhnutne zdražovať.
„Je zložité odhadovať reakciu bánk, ale po predchádzajúcom zvýšení repo sadzby reagovali búrlivo. Počas posledného mesiaca došlo k zvýšeniu najtypickejších fixácií a LTV o 0,5 až 0,7 percentuálneho bodu. Banky možno teraz budú trochu opatrnejšie a nevyužijú plný rozsah zvýšenia, ale to, že sadzby už v novembri 2021 budú znateľne cez 4 percentá, pokladám za vysoko pravdepodobné,“ opisuje David Eim a dodáva, že je na čase začať sa zmierovať s myšlienkou, že v roku 2022 budú sadzby na 5 % a pokojne aj vyššie.
Hlavne u tej časti klientov bánk, ktorým budú v prvej polovici roku 2022 končiť najbežnejšie päťročné fixácie úrokovej sadzby, môžu nastať problémy. Títo klienti si hypotéky dojednávali v roku 2017 so sadzbami približne okolo 2 %, často aj pod touto úrovňou.
„Ak si klient vzal hypotéku na dva a pol milióna korún v polovici roku 2017 s ročnou sadzbou 2,05 percenta a s fixáciou na päť rokov, spláca aktuálne asi 9 300 korún mesačne. V polovici budúceho roka ho čaká koniec fixácie a dá sa predpokladať, že sadzby dosiahnu úroveň okolo 4,5 percenta pa To by znamenalo zvýšenie mesačnej splátky úveru asi o tretinu na 12 130 korún,“ vypočítava David Eim s tým, že v ďalších piatich rokoch takýto klient zaplatí za hypotéku o asi 255 tisíc Sk viac, než keby sa sadzby nezmenili.