Pátek, 3 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeFinanciePôžičky online sú rýchle, ale nie vždy výhodné. Pozor na RPMN a...

Pôžičky online sú rýchle, ale nie vždy výhodné. Pozor na RPMN a ďalšie chytáky

Rýchle a ľahko dostupné pôžičky sú stále prekvitajúcim odvetvím, hoci ich „zlaté časy“ už najskôr pominuli so sprísňovaním podmienok pre poskytovateľov v minulých rokoch. Stále ide však o lákavé odvetvie a produkty tohto typu má záujem veľké množstvo ľudí. Výhodnosť týchto úverov ale môže byť často iba zdanlivá. Na čo si dať pri výbere pôžičky pozor a kedy sa jej radšej vyhnúť?

Nie je úroková sadzba ako RPMN
Poďme sa v prvom rade pozrieť na jeden úplne zásadný parameter každej pôžičky. Podľa väčšiny ľudí ním zrejme bude úroková sadzba. To môže byť však trochu zavádzajúce údaj. Pri posudzovaní výhodnosti pôžičky sa vždy riaďte predovšetkým podľa hodnoty označovanej ako RPMN. Prečo?

RPMN je ročná percentuálna miera nákladov a zhŕňa teda všetky náklady na danú pôžičku. Zahŕňa nielen úrokovú sadzbu, ale aj prípadné ďalšie výdavky. Typickou fintou nepoctivých poskytovateľov je nalákať zákazníkov na nízky úrok, ale inkasovať za rôzne skryté poplatky. V RPMN ale musí byť zahrnuté všetko – preto je tento údaj pri výbere kľúčový.

Malé pôžičky, vysoké náklady
Malé pôžičky pred výplatou sú nesmierne populárne. Požičať si môžete napríklad len tisíc korún, niekedy aj menej. Splatnosť je potom obvykle dva týždne až mesiac. Na prvý pohľad sa tento systém môže javiť ako skvelé riešenie, pokiaľ máte na konci mesiaca hlboko do vrecka. V skutočnosti to obvykle taká spása nie je.

Tieto nízke pôžičky mávajú extrémne nevýhodné RPMN a pôvodnú čiastku aj pri nízkej splatnosti preplatíte nevýhodnou mierou. Ale to ešte nič nie je. Hlavný problém prichádza vo chvíli, keď nebudete schopní pôžičku splatiť včas. Potom sa z nej môže stať hotové prekliatie. Úroky naskakujú obrovskou rýchlosťou a niektorí poskytovatelia navyše do podmienok zahrnú nehorázne penále za omeškanie s platbou. To nás privádza k ďalšiemu bodu…

Čítajte podmienky a nič nevynechajte
Pokiaľ sa rozhodnete pre rýchlu pôžičku, všetky zmluvy a podmienky si preštudujte naozaj starostlivo. Pes je často zakopaný na nečakaných miestach (napr. práve v sankciách za oneskorené splatenie). Aj malá pôžička vás pri nezodpovednom výbere môže priviesť do veľkých problémov.

Vždy tiež voľte osvedčených, známych a preverených poskytovateľov. Rôzne pôžičky ihneď na zmenku od súkromníkov alebo neznámych firiem nie sú dobrou voľbou. Vždy tiež sledujte, nakoľko sú podmienky a ponuky daného poskytovateľa transparentné. Poctivá spoločnosť vám ihneď pri výbere pôžičky presne oznámi, koľko dohromady na splátkach zaplatíte a aké podmienky musíte dodržať.

Bez preverovania – bez záruk a zodpovednosti
Získať pôžičku bez preverovania príjmu alebo registra dlžníkov sa môže zdať ako výhra. Ale často je to najmä víťazstvo pre poskytovateľa, ktorý sa týmto spôsobom zbavuje zodpovednosti a ponúka zadlženie človeku, ktorý sa napríklad už kúri vo finančných problémoch. Dlhová pasca je v takej chvíli na sklapnutie.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články