Pátek, 3 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyByty ďalej zdraželi, medziročný rast činí až 61 percent

Byty ďalej zdraželi, medziročný rast činí až 61 percent

obdobie pomerne enormné. V Ústí nad Labem dokonca byty zdraželi medziročne o 61 percent na 37 373 korún za meter štvorcový v priemere. Oproti tomu hlavné mesto Praha hlási výrazne nižší percentuálny nárast. Byty tu zdraželi priemerne o 16 percent na 120 877 korún za meter štvorcový.

Vyplýva to z analýzy spoločnosti FérMakléři.cz, ktorá spolupracuje s viac ako 100 realitnými maklérmi z veľkých i malých realitných kancelárií naprieč celou Českou republikou. Zo trvalého rastu cien nehnuteľností je zrejmé, že pandémia okolo COVID-19 ich dlhodobý pohyb hore nezastavila.

„Ponuka nehnuteľností je už niekoľko mesiacov veľmi nízka, čo stále tlačí ceny nahor. Do celkovej ceny za bývanie sa navyše premietajú drahé hypotéky a energie. Ocitáme sa tak v situácii, v ktorej české domácnosti už niekoľko rokov neboli. Keď sa vrátime k obstarávacím cenám bytov, je však zrejmé, že dôvod zlacňovať do budúcnosti žiadny reálny nie je,“ myslí si Lumír Kunz, konateľ spoločnosti FérMakléři.cz.

V Prahe vyjde meter štvorcovej podlahovej plochy viac ako trikrát drahšie ako v Ústí nad Labem.

„To je dôvod, prečo na severe Čiech vidím aj naďalej potenciál vyššieho medziročného rastu cien, než je tomu v Prahe,“ uviedol Lumír Kunz.

V Prahe byty zdražujú najmenej zo všetkých krajských miest a to medziročne o 16 percent. To je oproti ostatným veľkým mestám pomerne značný rozdiel. V Brne zaznamenali FérMakléri.sk medziročný nárast o 30 percent. Pod túto percentuálnu hranicu sa dostali iba byty v Olomouci a len tesne v Plzni.

ceny bytov

„Na číslach je vidieť, že aj v Brne je ešte veľký potenciál rastu cien. Niektoré výrobné firmy majú veľa zákaziek a svojich ľudí platia veľmi dobre. Tí si potom môžu dovoliť nové byty. Kto je rozumný a má peniaze investuje teraz, pretože inflácia mu usporené peniaze znehodnotí,“ upozorňuje Kunz.

Podľa experta z Prevádzkovo ekonomickej fakulty Mendelovej univerzity v Brne Lubora Lacinu je situácia na trhu práce teraz do istej miery stabilizovaná a dopyt po pracovnej sile v rovnováhe s jej ponukou.

„Súvisí to so sezónnym dopadom poklesu dopytu po zamestnancoch v stavebníctve, poľnohospodárstve alebo turistickom ruchu,“ uviedol Lacina.

Trend rastu cien nehnuteľností vyplýva aj z posledných dvoch kvartálov minulého roka. Zatiaľ čo v Prahe zdraželi byty o tri percentá, v Brne to už bolo necelých päť percent. Najviac v relatívnom vyjadrení zdraželi byty v Plzni o 8,5 percenta na 67 505 korún za meter štvorcový.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články